عوارض مواد آرایشی – بهداشتی تقلبی سیلیکون پایه در محصولاتی موسوم به هیدراتان ، مراقبت از بدن وپوست ، ترمیم کننده مو و….

بسیاری از مواد مورد مصرف رایج و تخصصی و حتی برخی مجموعه های گیاهی محور ، که برای موهای رنگ شده یا آسیب دیده درحال عرضه اند ، حاوی ماده ای به نام سیلیکون است که طی سنوات گذشته ، به دلیل نقش محافظی که بر روی مو تشخیص داده شده بود مورد توجه قرار گرفت. اما به زودی و پس از مدتی ؛ نقش مخرب آن بر روی ساختمان پوست و مو؛ باعث تغییر موضع صاحب نظران نسبت به این ماده محافظ شد! البته بسیاری از شامپوها که دارای برچسب «عاری از سیلیکون» هستند محتوی مواد شیمیایی مشابه دیگری هستند که تحت عناوین نه چندان شناخته شده‌ای مخفی شده‌است. طبق تحقیقات بیشمار علمی درسراسردنیا ، استفاده ازسیلیکون ؛ در اینگونه محصولات فریبنده ، علاوه بر ایجادآسیبهای عدیده فوری ومیان مدت ، در دراز مدت نیز سبب بروز مشکلاتی

برای ساختمان پوست و مو و مخصوصا موهای آسیب دیده خواهد شد.

رایج‌ترین ماده ذکر شده در بطری این محصولات که آن هم شکل دیگری از همین ماده است، دایمتیکون می‌باشد که هر دو ماده ؛ پلیمرهایی هستند که به عنوان عایق رطوبت (برای موهای خشک) عمل می‌کنند.

این ترکیبات سمی نیستند، ولی می‌توانند موجب نازک شدن موها و خارش پوست سر شوند، به خصوص در افرادی که پوست‌های حساس دارند.

فریبندگی سیلیکون اینست که مو را می پوشاند و موجب صافی و درخشندگی بیشتر آن می شود و پس از استفاده از محصولات حاوی این ماده افراد احساس می‌کنند که دارای موهای شل و انعطاف‌پذیری شده‌اند و همین موجب غفلت این مصرف کنندگان مغبون ؛ از این واقعیت روشن وساده می شود که

همین سیلیکون باهمین کاراکترش موجب می ‌شود که تارهای مو

در بسته‌های غیرقابل نفوذ با هوا، مهر و موم شود که مانع از آزاد شدن رطوبت از آنها می‌شودوچون غیرمحلول در آب هست ؛همواره لایه نازکی از آن حتی پس ازاستحمام وشستشو بر روی مو باقی می‌ماندکه همین موجب می شود تا موهای چرب، چربترشده و یا باعث شود که موی لطیف سنگین‌تر شده و ریزش کند. لذا حتی در مدت زمان نه چندان طولانی نیز، سیلیکون ؛موجب خشک شدن و یا حتی ترک برداشتن ونابودی موها می شود.

این ماده با ایجاد لایه ای بر روی ساختمان مو؛ رطوبت را در مو محفوظ می‌کند و سبب می‌شود که رطوبت و روغن به آن نرسد.

همچنین با پوشانیدن پوست سر،

مانند یک آستر عمل کرده و مانع از جذب ترکیبات فعال موجود در سرم‌ و شامپوهای درمانی می‌شود.واین درحالی است که اقلا هر از گاهی به پوست وموی خود؛ فرصت نفس کشیدن حداقل را بدهید.گذشته از اینها پژوهشهای معتبر ومستند جهانی درخصوص سرطانزا بودن همین سیلیکون پایه ها به شکل متعدد وروز افزون نیز درحال ارائه است.

لذا توصیه می‌شود اگر پوست وموهای آسیب دیده دارید و یا در دوره درمان پوست یا ریزش مو هستید هرگز نزدیک سیلیکون پایه ها نشوید.

باتوجه به واقعیتهاومستندات علمی محرز ارائه شده؛ محصولات دارای سیلیکون ، دایمتیکون ، سیلوکسان ، وهرنوع مواد دیگر با دو پسوند کون وتایکون ویا پیشوند سیلان ؛ درحال عرضه توسط برخی شرکتهای سودجو، فرصت طلب، نان به نرخ روز خور ، معلوم الحال و… که هراز چند گاهی به اشکالی خزنده ازمطبها وسالنهای آرایشی باشعارهایی مث : جنس فرانسوی با برند ایرانی داریم که فقط در ایران پرمیشه!!!! ، محصولی که موها رو چرب وروغنی نمیکنه ووووو ازطریق ویزیتورهای خوش پوش وظاهرفریب وبسته بندیهای شکیل و… ؛ سر درمی آورند و با پوششهای مختلف وظاهری آراسته وعوامفریب وباشعارهای فریبنده اشتغالزایی و تولیدداخلی و…. مشغول پرکردن مواد اولیه سیلیکونی ویژه تولید روغن ترمز !!! برای تقویت وزیبایی!!! موهای ملت ایران !!! ودرواقع پرکردن جیبهای پرنشدنی خودشون به قیمت تخریب پوست وریزش موها و…. هستند را حتی نبایدبرای یکبار نیز تست یا مصرف نمود وشایسته است کلیه دستگاههای حاکمیتی ، نظارتی ، بازرسی ها ، معاونتهای غذا ودارو ی دانشگاههای علوم پزشکی ، تعزیرات ، دوایر حمایت ازحقوق مصرف کننده وسایرسازمانهای مرتبط ، از صورت سازی وسندپردازی اینگونه افراد برای ورود بیشتر از این ، به ویترینها و بازارهای داخلی وحتی مطب پزشکان! ممانعت جدی به عمل آورند تا همینانی که تادیروز واردکنندگان گلوبال ضایعات پاتوژن کشورهای شبه قاره هند و چین و…. تحت عناوین الکلهای دارویی و…. بودند اما امروز منافعشان باشعارهای تولیدداخلی همسو شده . جالب توجهتر اینکه با نایاب شدن وگران شدن سیلیکون در بازار ایران، همین مجموعه ها با جایگزین کردن موادی بس مضرتر ، به دنبال ادامه طرحهای ثروتزای خود هستند وبرای همین آسیبها وآسیبرسانها؛ پوششهای تولیدداخل و مفیدبودن!! ووووو می تراشند، ازحوزه سلامت وبهداشت وآرایش به حوزه های دیگر متناسب با اصل فعالیت شان ، نقل مکان نمایند.

شایسته است از محصول دانش پایه و ترمیمی فوق العاده ما عاری از هرنوع آسیب وآسیب رسان که طی سنوات گذشته به خوبی درعرصه مصرف وکاربرد( ونه در شکیل بودن و خوش پوشی وظاهرفریبی) خودرا اثبات نموده آشناشوید:


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *